Stránky

články, poviedky, postrehy

články, poviedky, postrehy
články, poviedky, postrehy - trochu fejtónu, poviedok

piatok 15. júna 2012

Míša Medveď v Košiciach


V Košiciach sa šíria správy takéhoto druhu:


Kavečiansky medveď už bol aj na sídlisku KVP http://kosice.korzar.sme.sk/c/6418842/kaveciansky-medved-uz-bol-aj-na-sidlisku-kvp.html

Chýry o tom, že medveďa, ktorého zbadal v nedeľu večer poľovník v okolí Kavečian, vraj videli už i na košickom sídlisku KVP, sa potvrdili. Bol tam dokonca o deň skôr ako v Kavečanoch. Šéfa košických poľovníkov o tom informovali policajti.

KOŠICE. Ľubomírovi Myndiukovi telefonoval operačný dôstojník polície v noci zo soboty na nedeľu, približne o pol druhej.


Košická policajná hovorkyňa Jana Mésarová včera potvrdila, že v nedeľu o 1.35 hod. bola vyslaná hliadka OO PZ Košice-KVP k reštaurácii na Povrazovej ulici v Košiciach.

„Podľa občanov sa tam mal nachádzať medveď, policajná hliadka ho ale na uvedenom mieste nespozorovala,“ informovala Mésarová.

„Následne bola hliadka operačným odborom vyslaná na Triedu KVP s tým, že po ceste prebehol medveď, ktorý smeroval k poliklinike KVP na Cottbuskej ulici. Od občanov bolo zistené že medveď prechádzal po Cottbuskej ulici, následne po Titogradskej, kde sa stratil v lesnom poraste v smere na záhradkársku lokalitu „Čičky“.“

Uvedenú oblasť prepátrali hliadky pohotovostnej motorizovanej jednotky KR PZ v Košiciach, ako aj hliadky Obvodného oddelenia PZ Košice Západ s negatívnym výsledkom.

„Operačný mi do telefónu povedal, že ich hliadka má na KVP medveďa, ten asi neskôr odišiel do lesa a odtiaľ ku Kavečanom,“ uviedol Myndiuk.

„Prečo sa tam zatúlal? Pravdepodobne cítil nejaké odpadky, tak išiel za nimi. Ak si totiž raz na ne medveď zvykne, bude tam chodiť stále. Nie je to až také výnimočné, vlani medveďa videli pri obci Ličartovce, celoročne sa zdržiavajú v okolí Zlatej Idky.“

Dlhoročný skúsený poľovník si myslí, že medvede lákajú do okolia mesta nielen odpadky, ale možno i lesná zver, ktorá uhynula na cestách po zrážke s autami.

Len pri Poľove bolo od marca doteraz zrazených osem kusov srnčej zveri, pri bývalom Červenom raku na sídlisku Jazero je ďalšie takéto kritické miesto.“

Obyvatelia KVP nič netušia

Muž, ktorý býva v rodinnom dome na Povrazovej ulici, nám povedal, že o žiadnom medveďovi, ktorý sa túlal po sídlisku, vraj nič nevie.

„V sobotu sme neboli doma, ale ani včera či dnes mi nikto nič o tom nehovoril.“

Čašníčky z neďalekého pohostinského zariadenia takisto o túlavom medveďovi ani netušili.

„Zákazníci by nám o tom určite niečo povedali, teraz sa budem báť chodiť z práce domov,“ tvrdila jedna z nich.
Keďže si to vraj medveď strihol neskôr okolo polikliniky na Titogradskú, opýtali sme sa na neho staršieho psičkára.

„O medveďovi nič neviem, ale je mi celkom jedno, či zomriem na nejakú vážnu chorobu, alebo v jeho pazúroch.“

Mladík, ktorý práve na ulici vystúpil z auta, sa pri zmienke o asi 100 či 120-kilogramovom zvierati na sídlisku iba smial.

„Čo už s tým teraz? To je len dôsledok toho, ako sa k nim ľudia správajú. Vytláčame zvieratá z ich teritórií a ony potom idú za žrádlom do miest,“ už celkom vážne vravel Patrik.

Medveď, podľa hlásenia občanov, zmizol kdesi v okolí záhradkárskej lokality „Čičky“, poniže Titogradskej.
„Ježiš Mária, nestrašte ma, veď nie sme v Tatrách,“ reagoval na túto informáciu chlapík idúci po chodníku neďaleko chát.

Poľovníci tvrdia, že medvede sú na Slovensku premnožené. Na prípadný mimoriadny odstrel chlpáča je však potrebné povolenie z ministerstva životného prostredia.
Ľudí z košických Kavečian vystrašil medveď http://kosice.korzar.sme.sk/c/6417065/ludi-z-kosickych-kavecian-vystrasil-medved.html 

Obyvateľov košickej mestskej časti Kavečany v utorok dvakrát upozornili miestnym rozhlasom, že sa v okolí obce potuluje medveď. Zbadal ho poľovník Marián Horváth, ktorý práve vtedy sedel na posede.

KOŠICE. Medveď sa pohyboval v lokalite Humniská, kde sa nachádza veľa chát, mnohé z nich sú obývané.

Ich majitelia vraj často chodia pešo po poľnej ceste, práve okolo poľovníckeho posedu.

Včera asi nebolo v Kavečanoch jediného človeka, ktorý by už o medveďovi nevedel. Starosta Ján Kupec (KDH) nám povedal, že ako prvého po tejto správe kontaktoval riaditeľa miestnej zoo.

„Pýtal som sa ho, či majú všetky svoje medvede, či im náhodou nejaký neušiel,“ uviedol Kupec. „Riaditeľ uviedol, že všetky ich medvede sú na svojich miestach.“

Kavečanci, dokonca ani tí najstarší vraj nikdy v živote nepočuli o tom, že by sa pri ich obci vôbec niekedy medvede vyskytovali.

„Viete, že máme obavy,“ tvrdila nám pani Tatiana Eliášová. „Motáme sa kade tade, chodíme na prechádzky, nehovoriac o tom, že je tu rekreačná oblasť. Je to dosť nebezpečné, veľa ľudí chodí behať po okolí. Odkiaľ sa sem mohol zatúlať medveď netuším. Určite ale teraz do lesa na huby chodiť nebudem.“

Na obecnom úrade sme zastihli dôchodcu, ktorý sa rozhodol, že nielenže nebude chodiť na huby, ale ani nevkročí do lesa.

„Čo som blázon? Veď taký medveď je nebezpečný, nie je to žiadny špás, mohol by aj roztrhať človeka.“
Niektorí neveria

Výzvu pre občanov o nečakanom huňatom „návštevníkovi“ v okolí Kavečian čítala do rozhlasu manželka poľovníka, ktorý medveďa zbadal, Mária Horváthová.

„Manžel to ihneď hlásil poľovníckemu združeniu, na základe pokynu pána starostu sme informovali ľudí, aby sa pohybovali so zvýšenou opatrnosťou. Viete aký prišiel manžel domov vystrašený? V lese bol sám, vrátil sa okolo jedenástej večer. Hovoril, že najprv si myslel, že vidí divú sviňu. Posvietil si a vtedy zbadal medveďa. Vraj ho tlieskaním či ako dvakrát alebo trikrát odplašil, ale medveď sa zakaždým vrátil späť. Neskôr keď zliezol z posedu, utekal krížom cez pole s pšenicou, domov prišiel celý spotený. V nedeľu, predtým než odišiel do lesa, sme varili guláš so susedom a hovorili o medveďoch, lebo on je zo stredného Slovenska a tam ich majú dosť. No a padali také frajerské reči, že čo u nás v Kavečanoch, aké medvede, veď tu nie sú. No a vidíte, manžel si ho asi privolal.“

Sú však i takí čo neveria tomu, že sa medveď naozaj „premáva“ okolo dediny.

Chlapík v bufete pri zoo netajil, že to celé považuje za pritiahnuté za vlasy. „Neverím tomu, podľa môjho názoru ide o nejaký výmysel.“
Kolega mal šťastie

Horváth poľovníči 20 rokov, zažil už všeličo. Na našu otázku, či bol po stretnutí s chlpáčom vydesený reagoval slovami, že vydesený by bol asi každý.

„Mal som i zbraň, ale na medveďa ju použiť nesmiem. Musím ale priznať, že k autu som sa veru fakt ponáhľal. Starí ľudia hovoria, že tu nikdy v živote medveďa nevideli. Ten „môj“ mal určite okolo sto, možno i do stodvadsať kíl, môže byť dvoj až trojročný, najskôr samec. Odo mňa bol vzdialený maximálne 25 metrov. Sadol som predtým na posed, máme tam zakŕmené na diviaky, chcel som sa pozrieť, či tam vôbec chodia a tak. Okolo štvrť na desať večer, bolo už šero, sa objavil čierny chrbát, hovorím si, je to diviak, hó a aký veľký. Pozriem lepšie, na diviaka sa mi zdal totiž priveľký, ešte i chôdzu mal inú ako diviaky. Hovorím si, čo je s tým diviakom? Chráme alebo je postrelený? No a keď sa otočil a dvihol hlavu, bolo mi hneď jasné, že je to macek. Na sto percent. V tej chatárskej oblasti som hneď upozornil jednu pani, poriadne sa zľakla, bol tam i cyklista, ten sa otočil na mieste a vrátil späť odkiaľ prišiel.“

O veľkom šťastí môže hovoriť Mariánov kolega, poľovník Peter Baran. Deň predtým ako sa medveď objavil, bol totiž na tom istom mieste diviaky prikrmovať.

Včera sa už v Kavečanoch hovorilo aj o tom, že statného predátora údajne nejakí ľudia videli pohybovať sa v okolí Sídliska KVP.


Reagujúc na dianie a šíriacu sa paniku, musíme veci dať do náležitého poriadku. Míša Medveď, lebo tak sa hlavný predstaviteľ volá, sa teraz poneviera v končinách, kde mávame svoje lunosplnové stretnutia pri Kavečanoch. Nie je to vôbec náhoda. Reagoval na našu výzvu stretnutia turistov a recesistov z blízkeho a vzdialeného okolia. Je jasné, že v hlbokých lesoch, odkiaľ pôvodne pochádza, nie je až taký dobrý signál a tak neskoro zachytil správu, takže sa netrafil do termínu. Takže odkaz Mišovi:

Mišo prestaň sa túlať, zalez do lesa, stretneme sa zase podľa dohody.  


...a či chceme a či nie, zvieratá sú všade, ale aj medzi ľuďmi, tých sa akosi nebojíme a ani ich nedávame hneď na "odstrel". 
Pozorné oko zbadá stopy niekoľkých druhov zveri, čo tade prechádzalo a hľa aj nejakého "medvedíka". Ale aj pneumatík. A aby sme nešírili paniku, bolo to veľmi blízko Košíc, v lesoparku, na frekventovanej turistickej značke, kde sa to len tak hemží ľudmi a lákavými odpadkami...

Kto uverí, kto nie...
  


Jano Bryndziačisko, Grúň nad Hornádom, skupina lunosplňákov

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára