Stránky

články, poviedky, postrehy

články, poviedky, postrehy
články, poviedky, postrehy - trochu fejtónu, poviedok

streda 15. decembra 2010

Ďakujem autorovi - www.horami.sk, Slovensko má ned...

Slovensko má nedocenené prírodné bohatstvo v horách a preto je obdivuhodné, že vznikla táto stránka. Verím v jej prospešnosť aj úspešnosť. Chápem zmysel tejto webovej stránky nielen v propagácii turistiky. Uvítal by som širokú diskusiu o našej zanedbanej prírode, o zničených lesoch, o príčinách nezáujmu zahraničia spoznávať Slovensko a o nepoznaných horách na východe Slovenska. Potenciál východného Slovenska pre zahraničný aj domáci turizmus je žalostne nevyužitý. Ak by ho mali iné štáty, tak by z toho už dávno boli vyhľadávané strediská s ekoturistikou, alebo s cykloturistikou. Mám na mysli územie , ktoré na mape má označenie Východné Karpaty. Rozloha tejto lokality od obce Osadné po obce Ulič a Nová Sedlica spadá do Chránenej krajinnej oblasti, v ktorej leží aj vodná nádrž Starina. Tento zabudnutý kút je fenomén čistej a nepoškodenej prírody. Netúžim aby z toho vznikol autami zaplnený a znečistený priestor s komerčnými záujmami finančných magnátov. To určite nie, stačí, že už takto smerujú Vysoké Tatry. Ale kto raz prejde na vlastných nohách niekoľko hodín po kopcoch a lesoch Východných Karpát, ten určite pocíti ten očarujúci pocit, že človek prírodu potrebuje.

Súčasnosť je poznačená nedostatkom financií. Mám však presvedčenie, že nám na Slovensku chýba hlavne zdravý rozum, úprimný vzťah k prírode a hlavne k obyvateľom, ktorí v tých opustených obciach na východe Slovenska ešte zostali.
Obdivujem týchto ľudí a ich životný štýl založený na obetavosti k človeku a k prírode. Možno by to chcelo začať nahlas o tom hovoriť a písať. A najmä tam častejšie smerovať trasy turistických nadšencov. Rád by som sa k nim aktívne pridal.

Ing Ján Kandrik 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára